Бундеве све траженије за колачарство
Северни Банат је подручје које с јесени буде наранџасто, с обзиром на то да се тада у Кикинди одржавају "Дани лудаје". Међутим, врло је мало оних који уопште гаје бундеву као пољопривредну културу. Свега неколико пољопривредника узгаја сточну бундеву како би семе искористило за сушење и печење.
Никола Крнић из Кикинде један је од врло ретких пољопривредника који данас на северу Баната производи бундеве. Пре неколико година започео је произодњу на мањој парцели, и то углавном јестиве тикве попут тамбурице и беле бундеве, које се искључиво користе за производњу колача. ''Била је доста тражена за колаче, али неку већу парцелу нисам могао себи да омогућим, тако да сам се одлучио за семенке. То је велика потражња јер на кикиндском тржишту нема произвођача семенки. Има оних који продају вашарске украсне лудаје, очишћене и са месом'', Никола Крнић, пољопривредник из Кикинде.
Сама производња бундева није превише захтевна. Месо које остане након вађења семена може да се прода локалним сточарима који се баве товом јунади. Потребно је врло мало ђубрета, третира се само једном против ваши и пламењаче и два пута се пара. ''Захтева доста ручног рада, али није захтевна и доста је родна. Када почнемо да печемо тек тада има доста посла јер ручно печемо семе у рерни'', каже Никола Крнић, пољопривредник из Кикинде.
Није раније овако било. Почетком новог миленијума, у кикиндској општини започета је озбиљна производња тикве голице које уљаре откупљују и данас. Поготово су за овај вид производње били заинтересовани Словенци. Чак је и набављена специјална машина која је приликом вађења бундева аутоматски одвајала семе. Међутим, пројекат је трајао свега неколико година.
Извор: РТВ